Warsztaty konsultacje

Spotkania z ludowymi śpiewakami Kaliskiego


Konsultacje śpiewacze dla grup ludowych, zwane ładnie etnomuzykologicznymi, odbyły się w sobotę 22 października w kilku miejscowościach Południowej Wielkopolski. Konsultantka dr Arleta Nawrocka-Wysocka z Poznania odwiedziła zespoły „Łąkocanie”, „Liskowianie” oraz „Dąbrowianki” i „Wianki” z Dąbrowy.

Dr Arleta Nawrocka-Wysocka, tegoroczna jurorka Biesiady Folkloru, jest etnomuzykologiem z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Mieszka w Poznaniu, gdzie do niedawna znajdował się oddział IS PAN. Opracowuje od wielu lat nagrania ludowe zebrane w latach 50-tych i 60-tych XX w. przez zespół dra Jarosława Lisakowskiego w Kaliskim. Wyniki tych badań stały się podstawą niedawno wydanej wspólnie przez CKiS w Kaliszu i IS PAN płyty z nagraniami archiwalnymi „Melodie stamtąd”. Nie dziwi zatem, że dr Nawrocka-Wysocka ma do przekazania zespołom regionalnym spuściznę myśli i dokonań badacza regionu Jarosława Lisakowskiego, zmarłego w 2012.
 
Jesienne konsultacje zorganizowane przez CKiS w Kaliszu odbyły się w trzech miejscowościach. Pierwszym zespołem byli „Łąkocanie” w Łąkocinach koło Ostrowa Wielkopolskiego. Jedyna grupa śpiewacza w tym powiecie prowadzona jest przez muzyka Stanisława Furmanka i kierowniczkę Elżbietę Kaźmierczak. Zespół obchodził niedawno 10-lecie działalności, a ma za sobą już pierwsze dokonania sceniczne w postaci nagród oraz wiele występów. Kilkunastoosobowa grupa kobiet i mężczyzn śpiewa pieśni regionu kaliskiego, a jej członkowie udzielają się także w chórze w Gorzycach Wielkich.
 
Kolejnym zespołem byli „Liskowianie”, którzy działają w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie pod kierunkiem organizacyjnym Elżbiety Aleksander. Zespół składa się z ponad dwudziestu osób, kobiet i mężczyzn śpiewających razem, oraz przygrywającej im kapeli. „Liskowianie” mają długie tradycje sięgające 1980 roku. W ciągu tych ponad 35 lat wielokrotnie zmieniali swój skład. Wykonują tradycyjne, ale też bardziej popularne piosenki, występując na wielu różnych uroczystościach w gminie i całej Polsce. Niedawno odtworzyli w swojej miejscowości Wesele liskowskie, które zaprezentowali w formie widowiska.
 
Konsultacje zakończyły się w Potarzycy koło Jarocina, gdzie spotkały się dwa zespoły z pobliskiej Dąbrowy: „Wianki” i „Dąbrowianki”. Obie formacje działają pod kierunkiem Krystyny Melczak. Ta pierwsza formacja to pięć młodych dziewcząt, które śpiewają od kilku lat i zdobyły w tym sezonie nagrodę na Biesiadzie Folkloru. „Dąbrowianki” z kolei to doświadczony zespół kobiecy, laureat pierwszej nagrody na tegorocznym przeglądzie. Panie z Dąbrowy zostały dzięki swoim osiągnięciom wytypowane na przyszłoroczny Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
 
Podczas konsultacji omawiane były występy zainteresowanych zespołów na Biesiadzie Folkloru 2016, dobrany repertuar i wykonanie poszczególnych pieśni. Członkowie zespołów mogli wspólnie obejrzeć swoje prezentacje konkursowe z Brzezin i chłodnym okiem spojrzeć na dobre strony występu, a także popełnione błędy. Nie zabrakło wspólnego i solowego śpiewania starych archaicznych pieśni, których melodie prowadzą do dawnego wiejskiego świata. Spotkania pozwoliły konsultowanym i konsultantom docenić pracę włożoną w prowadzenie zespołu oraz zachęciły do dalszych działań w zachowaniu tradycji śpiewu i muzyki wiejskiej.

FOTORELACJA
 
FOTORELACJA NA FB

                                  Partner medialny:  

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu | ul. Łazienna 6 | 62-800 Kalisz | tel. (62) 765 25 01, (62) 765 25 45 | fax (62) 767 23 18 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polityka & ochrona prywatności || Prawa autorskie