Warsztaty konsultacje

11. Warsztaty Folklorystyczne dla Nauczycieli


W warsztatach organizowanych przez CKiS wzięły udział 23 nauczycielki przedszkoli i klas I-III oraz instruktorki tańca ludowego z Kalisza, Opatówka, Zbierska, Żychlina, Gorzyc Wielkich, Raszkowa i Koźmina Wlkp. Uczestniczki uczyły się prostych tańców z różnych rejonów etnograficznych, aby później przekazać te umiejętności dzieciom.

 

Zajęcia prowadziły dwie instruktorki tańca ludowego: po raz kolejny Arletta Polańska, związana z warsztatami CKiS od wielu lat, odznaczona niedawno medalem MKiDN „Gloria Artis”, kierownik zespołu „Krotoszanie” obchodzący 15-lecie działalności oraz – po raz pierwszy – Iwona Borkiewicz z Jarocina, instruktorka kilku zespołów w regionie. Tańcząca od dziecka w „Snutkach” z Potarzycy, później instruktorka i choreografka. Prowadziła tanecznie Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie”, który osiągnął wiele sukcesów. Obecnie jest kierownikiem „Noskowiaków”, a także instruktorem grup tanecznych w Mieszkowie i Żerkowie.

Arletta Polańska prowadziła zajęcia z zakresu tańców narodowych: poloneza i krakowiaka. Iwona Borkiewicz zaś – tańce górali czadeckich, grupy etnograficznej ludności polskiej zamieszkującej na terenach leżących w północno-zachodniej Słowacji, o wpływach małopolsko-śląskich. Zajęcia z kilku tańców górnośląskich, m.in.: trojaki, diobołka, kokotka.

 

Kultura tradycyjna przekazywana w formie tańców dzieciom pozwala oswoić je z czymś już na co dzień nieznanym. Przybliża im życie przodków, a jednocześnie pokazuje radość we wspólnym tańcu i działaniu. Dlatego tak ważna jest edukacja dzieci, także w dziedzinie kultury tradycyjnej i historii regionu. Tańce prezentowane na warsztatach folklorystycznych być może zostaną pokazane na przyszłorocznym 14. Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej PYZA 2017, organizowanym w CKiS w Kaliszu przez Przedszkole nr 18 „Chatka Puchatka”.


 

 

FOTORELACJA

FILMY

                                  Partner medialny:  

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu | ul. Łazienna 6 | 62-800 Kalisz | tel. (62) 765 25 01, (62) 765 25 45 | fax (62) 767 23 18 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polityka & ochrona prywatności || Prawa autorskie