Artyści ludowi z Kaliskiego w Kazimierzu nad Wisłą – fotorelacja

26 czerwca 2018
Lutogniewiacy

Lutogniewiacy

W 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą jak co roku Południową Wielkopolskę reprezentowali regionalni artyści ludowi. W Kazimierzu zaśpiewali: zespół śpiewaczy „Lutogniewiacy” z Lutogniewa w powiecie krotoszyńskim oraz solistka śpiewaczka Janina Plichta z Czempisza z gminy Brzeziny. „Lutogniewiacy” złożeni z siedmiu śpiewających kobiet przedstawiali pieśni rodzinne i obrzędowe z Ziemi Krotoszyńskiej, np. piękną oczepinową Oj siadej siadej kłochanie moje… Pani Jasia Plichta również zaśpiewała kilka różnych utworów z bogatej tradycji kaliskiego, m.in. U naszygo młynarza Morcina…

Kapela z Kociny

Kapela z Kociny

W kategorii folklor-kontynuacja zagrała trzyosobowa Kapela z Kociny z gminy Sośnie w powiecie ostrowskim – Krzysztof Rospondek na skrzypcach, Anna Rospondek na bębenku obręczowym i Jerzy Śpigiel na basach kaliskich. Prezentowali muzykę taneczną z Kaliskiego – wiwata, owijoka, polkę i oberka. Kapela z Kociny grała także do tańca na wieczornym koncercie na scenie kazimierskiego rynku.

Wykonawcy ci zajęli pierwsze miejsca podczas ostatniego przeglądu zespołów ludowych w podkaliskich Brzezinach i na przeglądzie wojewódzkim w Dziekanowicach. Koszty dojazdu i pobytu w Kazimierzu Dolnym artystom ufundowały gminy Krotoszyn i Brzeziny. Kapela z Kociny i twórczyni ludowa pojechali na Festiwal na własny koszt.

Janina Plichta z Czempisza

Janina Plichta z Czempisza

Na Targach Sztuki Ludowej organizowanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych swoje prace prezentowała Eugenia Wieczorek, frywolitkarka z Jarocina, laureatka nagrody im. Kolberga i prezes wielkopolskiego oddziału STL.

Artyści z naszego regionu grają, śpiewają i zdobywają laury na kazimierskim Festiwalu od lat siedemdziesiątych XX wieku. Ostatnie nagrody zdobyli m.in. w 2013 roku Kapela „Brzeziny” i skrzypek Leon Lewandowski, a w 2009 Zespół „Kobierzanki”. Dla wszystkich sam występ na ogólnopolskiej scenie, wśród najlepszych artystów, jest wyróżnieniem i niezapomnianym przeżyciem.

Przeglądy konkursowe trwały w dniach 22-23 czerwca, kiedy można było zobaczyć i posłuchać artystów tradycyjnych z całego kraju. W sobotni wieczór przyniósł wszystkim uczestnikom i gościom Festiwalu wspólną zabawę przy scenie na kazimierskim rynku oraz na potańcówce przy muzyce kilkudziesięciu kapel w Klubie Tyndyryndy. Finał odbył się w niedzielne popołudnie 24 czerwca, podczas którego jury doceniło artystów ludowych ze wschodu i południa Polski oraz kapele dudziarskie i koźlarskie z Wielkopolski. Nagrodę zdobył także zespół „Tradycja” z Malanowa w konińskim. Pominięte zostały jednak świetne prezentacje zespołów z Ziemi Kaliskiej. W jury od dawna nie ma specjalistów znających specyfikę regionalną Wielkopolski.