Zespoły

CEKOWIANKI

Zespół Śpiewaczy CEKOWIANKI z Cekowa

Działalność Zespołu Śpiewaczego „Cekowianki” kontynuuje pracę poprzedniego cekowskiego zespołu ludowego, który działał od lat 70-tych XX wieku pod kierunkiem Jana Orczykowskiego. Kilka z jego uczestniczek znalazło się później w pierwszym składzie Zespołu Śpiewaczego. Obecny skład Zespołu, który istnieje od 2002 roku, stanowi 13 osób, w tym 2-osobowa kapela (skrzypce Emilia Olszewska, akordeon Brygida Olszewska). W Zespole skupia się kilka rodzin z Cekowa i z okolic, łącząc trzy pokolenia. Działalnością Zespołu kieruje Halina Grzegorek przy współpracy Gminnego Centrum Promocji w Cekowie-Kolonii. Panie obchodziły we wrześniu 2012 jubileusz 10-lecia.

„Cekowianki” pielęgnują tradycje śpiewacze i muzyczne Ziemi Kaliskiej. Kultywują także dawne formy obrzędowe jak Pyrczok, Dożynki czy Chodzenie z niedźwiedziem, za które zostały nagrodzone na ostatniej Biesiadzie Folkloru w Brzezinach w 2012. Są laureatkami wyróżnienia za śpiew na Biesiadzie Folkloru w 2008 roku, a dwa lata później za duet Aldony Nowak z córką Sylwią. Oprócz działalności kulturalnej Panie również gotują według dawnych miejscowych przepisów oraz odtwarzają zwyczaje „kuchenne”, jak np. kiszenie kapusty, które można było podziwiać w Karczmie Kaliskiej w Szadku czy w Osadzie Pierwszych Piastów na Zawodziu. W swoim dorobku posiadają tytuł Zasłużony dla rozwoju kultury w powiecie kaliskim, liczne dyplomy i podziękowania. W ciągu 10 lat działalności „Cekowianki” występowały w całej Polsce, m.in. w Warszawie czy Dziekanowicach, a także na licznych Estradach Folkloru organizowanych przez CKiS w Kaliszu.

Jeden z ostatnich występów „Cekowianek” to prezentacja na Dożynkach Prezydenckich w Spale we wrześniu 2012 na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Panie śpiewają także kolędy ludowe i powszechne.


 

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2012 w Brzezinach

http://folklor.kalisz.pl/multimedia/video/category/16-biesiada-folkloru-2012

Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012
Biesiada Folkloru 2012

 

kolęda Jakoż to gwiozda...

http://folklor.kalisz.pl/multimedia/video/category/49-cekowianki-video

 

kolęda Zatrzymajcie się ludzie na chwilę...

http://www.youtube.com/watch?v=xiao5HavS1E

 

10-lecie Cekowianek

 

kolędowanie
                                  Partner medialny:  

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu | ul. Łazienna 6 | 62-800 Kalisz | tel. (62) 765 25 01, (62) 765 25 45 | fax (62) 767 23 18 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polityka & ochrona prywatności || Prawa autorskie

Pokaż tylko: Zespoły