Zespoły

PRZYGODZICE

Zespół Pieśni i Tańca PRZYGODZICE z Przygodzic


Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice" to zespół o ponad 30-letniej tradycji.
Jego założycielami byli: Balicki Józef, Cellmer Stefan, Paszkowski Zygmunt, Piasecki Krystian, Rasiak Krzysztof, Ratajczyk Jarosław, Szczypkowski Paweł, Walczak Zenon.

Piękno ojczystego folkloru, radość z dostarczania publiczności przeżyć artystycznych - są głównymi motywami wytrwałego kontynuowania nauki pieśni, tańców i obrzędów ludowych.

W trzydziestoletniej działalności z Zespołem związanych było 258 tancerzy. Wśród 54 aktualnych członków (w wieku od 10 do 23 lat) liczną grupę stanowią dzieci i krewni byłych tancerzy. To  wspaniały dowód silnej więzi pokoleniowej  najbliższego środowiska.

Trasa koncertowa poprzez wsie i miasta Polski, Francji, Czech, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Grecji, Ukrainy i Węgier - to tysiące przebytych kilometrów i ponad 900 występów.

 

W Morawinie w 2016

Kilka tomów kroniki wypełnionych własnymi tekstami, wycinkami prasowymi, setkami dyplomów i podziękowań daje pełny obraz dokonań zespołu. W jego dorobku znajdują się liczne wyróżnienia  i nagrody. Wśród nich: Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Nagroda Główna Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu, Złota Odznaka Honorowa Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, Srebrny Medal na VI Prezentacji Kultury Wielkopolskiej, wyróżnienie za zasługi w rozwoju i krzewieniu kultury oraz tradycji ludowych w powiecie ostrowskim, statuetka i dyplom za działalność kulturalną na rzecz gminy Przygodzice, sześciokrotne zdobycie I miejsca w Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Magia Tańca" w kategorii „Taniec ludowy", I miejsce w Przeglądzie Zespołów Integracyjnych czy wreszcie wyróżnienie na Festiwalu Ludowym w Dusznikach.

Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice" w wierny sposób stara się odtwarzać kulturę, obyczaje i zwyczaje „ziemi wielkopolskiej". Poza licznymi rodzajami tańców regionalnych, prezentuje obrzędy ludowe: chodzenie z szopką, dożynki, noc świętojańską, zapusty - podkoziołek. Bierze udział w koncertach okolicznościowych, charytatywnych i sakralnych.

Program artystyczny zespołu to: pieśni i tańce wielkopolskie, suity kaszubskie, polonezy, mazury, oberek, taniec z batami, trojak, taniec z girlandami, polki, klepany, klaskany oraz układy choreograficzne popularnych kolęd, pastorałek i pieśni ludowych.

 


Obecnie zespołowi przygrywa Kapela „Boćki". Wcześniej, przez kilka lat –  Kapela „Wojtki” i „Kapela Furmany”.

Układy choreograficzne opracowywali: Józef Balicki, Janusz Roszak, Ryszard Lewandowski, Marzena Machała i Arletta Polańska. Aktualnym choreografem zespołu jest Agata Niedzielska

Tancerze korzystają z opracowań instrumentalnych: Krzysztofa Rasiaka, Stanisława Furmanka, Leszka Łuczaka, Grzegorza Polańskiego, Romana Gosławskiego, Kornelii Tysiak.

Rolę inspicjentki pełni Ewa Mazurkiewicz.

Zajęcia z profilaktyki prowadzi Marianna Paszkowska.

Reżyserem widowisk, instruktorem i kierownikiem zespołu jest od początku jego istnienia Zygmunt Paszkowski.

 

WIĘCEJ O ZESPOLE

OBEJRZYJ


 

Przygodzice na Estradzie Folkloru 2016 w Morawinie
Przygodzice na Estradzie Folkloru 2016 w Morawinie
Przygodzice na Estradzie Folkloru 2016 w Morawinie
Zespół w Przygodzicach w 2016
Zespół w Przygodzicach w 2016
Zespół w Przygodzicach w 2016

                                  Partner medialny:  

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu | ul. Łazienna 6 | 62-800 Kalisz | tel. (62) 765 25 01, (62) 765 25 45 | fax (62) 767 23 18 | e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polityka & ochrona prywatności || Prawa autorskie

Pokaż tylko: Zespoły